knjigovodstvo miroso

Kako izabrati knjigovodstvo?

Pokrenuli ste vlastiti posao i imate puno ideja i planova, ali s tim dolazi i onaj manje zabavan dio obaveza – računi, poslovne knjige i ostala papirologija. S obzirom da je riječ o stručnim poslovima, knjigovodstvene usluge najbolje je povjeriti upućenima kako se ne biste doveli u nepotrebne komplikacije i trošili previše dragocjenog vremena na stvari koje je stručna osoba već mogla riješiti, a posao ne bi morao čekati.

Zašto knjigovodstvo?

Zakoni i zakonske regulative često se mijenjaju pa je potrebno pratiti promjene i biti detaljno upućen.

Imate dovoljno posla i obaveza oko poslovanja zbog čega bi vam se moglo dogoditi da propustite pravovremeno izvještavanje nadležnih tijela i time učinite propust.

Koje i kakvo knjigovodstvo izabrati?

Nije svejedno ni kojeg ćete majstora izabrati, a isto vrijedi i za knjigovodstvo. Dobro i profesionalno knjigovodstvo trebalo bi aktivno brinuti o poslovanju i načinima njegovog poboljšanja praćenjem izmjena, njihovom primjenom i stručnim savjetima. No, kako znati, s obzirom na specifičnu materiju, koje knjigovodstvo izabrati?

  1. Knjigovodstvo specijalizirano(i) za vašu djelatnost

Nije svejedno s kojim djelatnostima radi vaš potencijalni knjigovodstvo jer to znači veće iskustvo s regulativama pojedinih područja, to jest, specijalizaciju za usluge određene djelatnosti. Bitno je posluje li vaš obrt ili tvrtka u građevinskom ili pak informatičkom sektoru, a knjigovodstvo koje dobro poznaje pravila vašeg područja pružit će vam kvalitetniji način rada.

  1. Proaktivnost i dostupnost knjigovodstva

Od potencijalnog knjigovodstva očekujte i tražite da vas na vrijeme obavještava i upozorava, prati poslovanje i zakonske izmjene, a ne da čeka da se vi javite njima s pitanjima, nedoumicama i već nastalim problemima. Provjerite je li vaš potencijalni knjigovođa proaktivan tako da ga pitate za savjet ili prijedlog na primjeru vašeg poslovanja.

Također, kako bi vam knjigovodstvo optimalno mogao pružati svoje usluge bitno je da ih možete dobiti ‘kad zagusti’. Često neki knjigovodstveni problem iskrsne kad to najmanje očekujete i važno je da u razumnom roku možete kontaktirati svoj knjigovodstvo i dobiti savjet ili upute što učiniti.

  1. Cijena kao odlučujući faktor

Odlučujete li na temelju budžeta ili cijena usluga imajte na umu da iznosi kazni za knjigovodstvene prekršaje redovito premašuju razliku u cijeni između jeftinije i skuplje varijantne knjigovodstvenih usluga, stoga neka cijena ne bude presudan faktor odluke. Knjigovodstvo vrlo je važan sudionik u vašem poslovanju jer vas može sačuvati od nepotrebnih troškova ili vas pak usmjeriti na ostvarivanje dobiti pa na njega gledajte kao ulaganje u poslovanje i budućnost vaše tvrtke ili obrta.

  1. Širina usluga knjigovodstva

Neka knjigovodstva obavljaju samo dio usluga za klijente, dok drugi pružaju cijeli paket što vam olakšava poslovanje. Izaberete li knjigovodstvo koje obuhvaća sve vaše potrebe manje ćete brinuti o papirologiji.

Bitno je da se knjigovodstvo može prilagoditi organizaciji vašeg poslovanja. Konkretno, odgovara li i vama i knjigovodstvu da dokumentaciju razmjenjujete elektronski ili na neki drugi način.

Dodatno, možda još niste ni sigurni što sve obuhvaća računovodstvo, a što knjigovodstvo, ali ono što je sigurno je da vam vaše knjigovodstvo može pružiti obje usluge.

  1. Vaš dojam knjigovođe

Posljednje, ali ne i najmanje važno – iako je najbitnije da knjigovođa odgovorno i kvalitetno odrađuje svoj posao, nije nebitan ni osobni dojam. Često se  dobar ili loš osobni odnos s knjigovođom može preliti i na dobar ili loš poslovni odnos. Također, bitno je i koliko vam se knjigovodstveni servis može posvetiti i koliko brzo odgovara na pozive ili mailove s vašim upitima.

Tražite knjigovođu uz kojeg ćete se više moći posvetiti svom poslu? Javite se na info@miroso.hr ili na +385 98 921 9326. Klikni za kontakt.