High angle of an African university student working online with a laptop while sitting on the floor in a campus hallway between classes drinking a smoothie


Nezaposleni ste, a imate razrađenu ideju za vlastiti posao? Iskoristite HZZ-ove mjere samozapošljavanja uz koje možete nepovratno dobiti do čak 120.000 kuna. Cijelu dokumentaciju možete ispuniti i sami, no ako niste od podataka i papirologije i želite da vam netko stručniji razradi poslovni plan, koji je ključan faktor u dobivanju državnih potpora, obratite se provjerenom knjigovodstvenom servisu koji se bavi i sastavljanjem poslovnog plana za samozapošljavanje.

Što je potpora za samozapošljavanje i kome je namijenjena?

Cilj potpore za samozapošljavanje je financijska podrška nezaposlenim osobama koje odluče pokrenuti vlastiti posao, a namijenjena je nezaposlenima prijavljenim u evidenciju Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Dodjeljuje se za troškove osnivanja i pokretanja poslovanja poslovnog subjekta u organizacijskim oblicima kao što su obrt, trgovačko društvo, samostalna djelatnost i ustanova.

Udruživanje korisnika potpore za samozapošljavanje

Potpora se može dodijeliti i za više nezaposlenih osoba ako će one zajednički osnovati i započeti s poslovanjem novog poslovnog subjekta, odnosno nastaviti s poslovanjem postojećeg poslovnog subjekta kojeg su preuzeli. U tom slučaju na utvrđeni iznos potpore dodijelit će se dodatni fiksni iznos od 30.000 kuna. Ipak, ako se više osoba udružuje u poslovni subjekt, potpora se može odobriti samo za dvije nezaposlene osobe prijavljene u evidenciju nezaposlenih osoba koju vodi Zavod.

Koliki je iznos sredstava potpore za samozapošljavanje?

Iznos potpore male vrijednosti za samozapošljavanje određuje se prema budućoj djelatnosti poslovnog subjekta, a u skladu s Nacionalnom klasifikacijom djelatnosti (NKD 2007.) i može se dodijeliti za dvije skupine korisnika:

1. skupina – do 120.000,00 kn (120.000 + 30.000 za udruživanje korisnika = 150.000 kn)
2. skupina – do 80.000,00 kn (80.000 + 30.000 za udruživanje korisnika = 110.000 kn)

1. skupina: do 120.000,00 kn – dodjeljuje se za registraciju i buduće obavljanje djelatnosti koje pripadaju u sljedeća područja razvrstana po NKD-u:

(B) rudarstvo i vađenje (odjeljci 05-09)
(C) prerađivačka industrija (odjeljci 10 – 33)
(D) opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija (odjeljak 35)
(E) opskrba vodom; uklanjanje otpadnih voda i gospodarenje otpadom te djelatnosti sanacije okoliša (odjeljci 36-39)

(F) građevinarstvo (odjeljci: 41- 43)

2. Skupina: do 80.000,00 kn – dodjeljuje se za registraciju i buduće obavljanje djelatnosti koje
pripadaju u sljedeća područja razvrstana po NKD-u:

(G) Trgovina na veliko i na malo; popravak motornih vozila i motocikala (svi odjeljci osim 47.99)
(H) Prijevoz i skladištenje
(I) Djelatnosti pružanja smještaja i pripreme i usluživanja hrane (samo odjeljak 56)
(J) Informacije i komunikacije
(Q) Djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi
(R) Umjetnost, zabava i rekreacija (svi odjeljci osim 93.19)
(M) Stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti (svi odjeljci osim: 69.1)
(N) Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti (svi odjeljci osim: 77, 78 i 79)
(P) Obrazovanje
(S) Ostale uslužne djelatnosti (svi odjeljci osim 94)

Navedeni iznosi predstavljaju najveći mogući iznos potpore koji se može dodijeliti sukladno registriranim djelatnostima, dok će se konačna visina dodijeljene potpore za samozapošljavanje odrediti temeljem procjene opravdanosti početnog ulaganja sukladno iskazanim potrebama u dostavljenom poslovnom planu i troškovniku, koji je sastavni dio poslovnog plana.

Kako se dodjeljuje potpora za samozapošljavanje?

Potpora za samozapošljavanje dodjeljuje se na temelju fiksnog i varijabilnog iznosa.

1. Fiksni iznos

Dodjeljuje se u visini od 40.000 kuna za registraciju obrta s paušalnim oporezivanjem te u visini od 55.000 kuna za registraciju ostalih organizacijskih oblika poslovnih subjekta (dohodovni obrt, trgovačko društvo, samostalna djelatnost i ustanova), bez potrebe pravdanja navedenih iznosa u troškovniku koji je sastavni dio poslovnog plana.

Fiksni iznos potpore unaprijed je određen za inicijalne troškove registracije poslovnog subjekta, troškove rada jedne zaposlene osobe na puno radno vrijeme te uobičajene tekuće troškove za prvih nekoliko mjeseci poslovanja (trošak knjigovodstva, zakup poslovnog prostora, obvezne članarine, administrativni troškovi i troškovi sitnog inventara, troškovi izrade mrežne stranice i oglašavanja i slično).

2. Varijabilni iznos

Varijabilni iznosi razlikuju se ovisno o registriranoj djelatnosti za koju se dodjeljuje potpora, a prihvatljivi troškovi mogu se razvrstati u 5 kategorija:

– kupnja nove opreme neophodne za obavljanje djelatnosti te koja traje, odnosno se
koristi u vremenu dužem od jedne godine (npr. strojevi, tehnika, alati, informatička
oprema i dr.)
– kupnja ili zakup licenciranih IT programa
– kupnja novih prijevoznih sredstava (neophodnih za obavljanje djelatnosti)*
– kupnja sirovine i potrošnog materijala potrebnih za obavljanje djelatnosti do 30%
varijabilnog iznosa potpore (samo: C prerađivačka industrija)
– kupnja franšiza

Prihvatljiv trošak je i PDV iskazan na računima, a za koji se ne može tražiti povrat prema propisima o PDV-u. Navedeni prihvatljivi troškovi moraju biti nužni za izvođenje aktivnosti navedenih u poslovnom planu, odgovarati realnim tržišnim cijenama, biti evidentirani na računu poslovnih subjekta u poreznoj ili računovodstvenoj dokumentaciji, s originalima dokumenata kojima se dokazuju navedeni troškovi.

Zavod u svrhu utvrđivanja osnovanosti stavki iz troškovnika može od podnositelja zahtjeva zatražiti dodatnu dokumentaciju (primjerice, dokaze o istraživanju tržišta). Sve ostale vrste troškova, kao i naknadne izmjene troškovnika nakon potpisivanja, nisu prihvatljive za financiranje kroz varijabilni iznos potpore.

Kako do potpore za samozapošljavanje?

IZRADA POSLOVNOG PLANA (I TROŠKOVNIKA)

Izrada plana za samozapošljavanje uvjet je za dobivanje potpore. U tom dokumentu razrađujete sve faze poslovanja, a poslovnim planom pokazujete svoju pripremu za sve što vaš poslovni projekt nosi i dokazujete da je plan isplativ. Pisanje poslovnog plana iskoristite i za vlastita dodatna promišljanja o planiranom poslovanju.

Jedna od osjetljivijih stvari u poslovnom planu koja bi vam mogla uzeti najviše vremena je troškovnik. Priloženim troškovnikom pravda se varijabilni dio potpore. Stavite na papir sve čega se sjetite, ne zaboravite na troškove izrade web stranice, izrade loga, možda i posjetnica. Troškovi se mogu navoditi s uključenim porezom na dodanu vrijednost samo ako se ne može tražiti njegov povrat sukladno tada važećim propisima. Podnositelj zahtjeva koji je imao registriran poslovni subjekt prije više od 12 mjeseci od dana podnošenja zahtjeva može koristiti mjeru isključivo ako je podmirio sve obveze s osnova javnih davanja (doprinosi, porezi, prirezi) na ime prethodnih poslovnih aktivnosti tog poslovnog subjekta. Potpora za preuzimanje već postojećeg poslovnog subjekta može se odobriti isključivo ako je riječ o preuzimanju poslovnog subjekta u cijelosti.

Kako se sredstva isplaćuju?

Jednokratno, na račun poslovnog subjekta, u roku od 30 dana od dana potpisa ugovora o dodjeli potpore, a pod uvjetom dostave instrumenata osiguranja naplate (bjanko zadužnica) i rješenja nadležnog registra, odnosno tijela (npr., sudski registar, obrtnička komora, nadležno ministarstvo) o upisu poslovnog subjekta od strane podnositelja zahtjeva.

Koje su vaše obveze po primitku potpore za samozapošljavanje?

1. Održati 24 mjeseca poslovanje i zaposlenost u poslovnom subjektu za koji ste dobili potporu
2. Namjenski utrošiti varijabilni iznos potpore tijekom prvog 12-mjesečnog ugovornog razdoblja
sukladno odobrenom troškovniku dostavljenom uz poslovni plan.
3. Ostvariti ukupni promet, odnosno prihod od obavljanja registriranih djelatnosti u razdoblju od 24 mjeseca od prijave samozaposlenog u HZMO u iznosu od najmanje 50% dodijeljenog iznosa potpore
4. U roku od 30 dana od datuma nabave opreme, o svom trošku označiti sufinanciranu opremu
putem informativne plastične ploče ili samoljepljive plastificirane naljepnice. Sva vozila sufinancirana oprema (uključujući i prijenosnu elektroničku opremu) vrijednosti od 10.000 kn (s
uključenim PDV-om) i više trebaju biti propisno označena.

Kako izraditi poslovni plan?

Voditi vlastiti posao pruža veću slobodu, ali i obaveze. Sve to kreće već kod pokretanja samog poslovanja gdje se susrećete s prvim preprekama i brojnom papirologijom. Kad već krećete od početka iskoristite to i pobrinite se da sve bude kako treba uz stručne smjernice.

Knjigovodstveni servis Miroso ima višegodišnje iskustvo s izradom poslovnih planova, javite nam se na info@miroso ili na 098/ 921 9326 sa svim pitanjima i krenite sa svojim poslovnim planom.